Fredag aften kunne man på Musikcaféen i Århus komme til Label Night med pladeselskabet Morningside Records. De havde inviteret nogle af deres bands til at give koncert og havde selv medbragt en masse plader, så pladeselskabsbosserne kunne give den som DJs.
De to bands The Morningside og Larsen & Furious Jane er begge signet til Morningside Records og spillede koncerter, der var melankolske og trak på inspiration fra moderne amerikanske country bands. Førstnævnte var dog lidt nærmere at være indiepop, hvilket gjorde, at flere af deres sange var ganske iørefaldende og tæt på at være små pophits.
Men højdepunktet var en solokoncert med Signe Høirup Wille-Jørgensen, der til dagligt udgiver plader med Speaker Bite Me og også optræder under navnet Jomi Massage. Hun spillede en række sange på dansk, men løftede også sløret for et kommende Speaker Bite Me nummer (“Sådan lyder den indtil vi får den fucket op med Speaker“).
Begge denne måneds Label Night arrangementer viser, at der er gang i de små pladeselskaber, og at der er masser af interessante indiebands herhjemme. Det skal blive spændende at følge dette tiltag, og forhåbenligt kan disse arrangementer være med til at gøre flere mennesker opmærksomme på, at der sker spændende ting herhjemme musikalsk.







