Forside Det bedste Anmeldelser Favoritter Støj på frekvensen Skribenter

Nyheder

Vi har tidligere haft Lightning Seeds’ Three Lions som ugens retrovideo her på Frekvens, men i anledningen af EM, som starter i den kommende uge, er det vel kun på sin plads med endnu en fodboldrelateret musikvideo.

Og hvilken video. En fed sang, masser af frisureinspiration fra Peter Beardsley og (især) Chris Waddle, og så naturligvis John Barnes på tåkrummende rap.

World in Motion blev lavet i anledningen af Englands deltagelse ved VM i Italien i 1990 og er til dato den eneste New Order-single, som har indtaget førstepladsen på den britiske hitliste.

England har ligesom Danmark ikke kvalificeret sig til dette års EM-turnering, så derfor er vi desværre ikke blevet beriget med slagsange fra de to nationer i år, men så må man jo bare ty til de gamle klassikere som eksempelvis Big Boys in Red & White og Schmeichels We Can Do It Again.

 

Skriv din mening
 



 

Kommentarer
 

Aktivitet

T-H: Spændende! Var først meget skeptisk, da der ikke var nogen...
T-H: brrr… Phil Collins. De spiller det sq i Limbo!
Peter: Hvornår har variation i sig selv været et kvalitets stempel...
thom: jeg støtter ikke berlingeren, da deres udvikling er pænt...
LibertasV: Nope, i er ikke de eneste. Jeg ærgrer mig også over...
Asker: Arcade Fire formår at forny sig og de rammer plet hver gang....

Støj

Links

Arkiv

Det med småt

RSS