Forside Det bedste Anmeldelser Favoritter Støj på frekvensen Skribenter

Nyheder

Det viser sig at Rivers Cuomo fra Weezer er kæmpe fodboldfan, så i anledningen af at USA i går skulle møde England til VM, så fik Weezer lige smidt deres bud på en slagsang på banen.
Det er en noget rocket omgang, som faktisk lyder lidt som Human med Carpark North, og så har den i forhold til de andre bud vi har set, en tekst som er befriet fra ironi, hvor game rimer på pain.
Som der står i Rolling Stone: “Cuomo’s motivational track calls for perseverance, hard work and a desire for sports immortality” – så bliver det vist ikke mere Amerikansk.

Videoen er iøvrigt af den mindre officielle slags, men stadig værd at se, både for musikken og for at se hvordan de skøre amerikanere spiller det der soccer.

 

Skriv din mening
 



 

Kommentarer
 

Aktivitet

T-H: brrr… Phil Collins. De spiller det sq i Limbo!
Peter: Hvornår har variation i sig selv været et kvalitets stempel...
thom: jeg støtter ikke berlingeren, da deres udvikling er pænt...
LibertasV: Nope, i er ikke de eneste. Jeg ærgrer mig også over...
Asker: Arcade Fire formår at forny sig og de rammer plet hver gang....
aquinas: Jeg er også på – ganske udmærket psychrock, jeg...

Støj

Links

Arkiv

Det med småt

RSS