I sin firestjernede anmeldelse for The Guardian hylder Dave Simpson Suedes tiende studiealbum, Antidepressants, som en sjælden “triumf sent i karrieren”, der cementerer bandets bemærkelsesværdige kreative genfødsel. Forsanger Brett Anderson beskriver pladen som en “post-punk-efterfølger” til den rå og punkede Autofiction fra 2022, og albummet udskifter den simple aggression med en mørkere og mere atmosfærisk kant. Med den mangeårige producer Ed Buller ved roret trækker albummet på inspiration fra navne som Joy Division og Siouxsie and the Banshees, mens det blander Richard Oakes’ skarpe guitarriffs med en uhyggelig, postmoderne produktion, der indfanger det 21. århundredes “neuroser og paranoia”.
Suede er langt fra blot et nostalgisk indslag; de bruger Antidepressants til at udforske temaer som dødelighed, samfundsmæssig splid og midtvejslivets flygtighed. Fra den hymneagtige åbningssang “Disintegrate”, der omfavner forgængeligheden, til den hjemsøgende og begravelsesagtige skønhed i “June Rain”, balancerer albummet mellem rå energi og dyb refleksion. Simpson bemærker, at selvom gode tiende album historisk set er en sjældenhed, har Suede trodset alle odds og leveret en udgivelse, der føles vigtig, presserende og perfekt afstemt med den moderne verdens bekymringer.
Læs den originale anmeldelse her: Suede: Antidepressants review – edgy post-punk proves reunited Britpoppers remain on the up
